Bilim dünyasının yıllardır peşinden koştuğu ve dondurularak ölümsüzlük teorisi gerçekleşiyor gibi görünüyor. İşte heyecanlandırançalışmanın detayları!

Yaklaşık 60 yıldır üstünde çeşitli çalışmalaryürüttüğü dondurularak ölümsüzlük bilmecesi çözüme kavuşturulmaya oldukçayaklaştı.

Şimdiye kadar dondurma kısmında başarılı olantüm deneyler çözülme kısmında bazıhücrelerin direkt olarak buzdan cama dönüştüğü için hayata geri döndürülemiyordu. Fakatbu sorunu  Smithsonian Enstitüsü veMinnesota Üniversitesi ortak yürüttüğübir çalışmayla çözüme kavuşturmuş gibigözüküyor.

Zebra balıkları üzerinde denenenbudeneyde, çözülme sırasında biraz metal ekleyen bilim insanları, bu şekilde embriyoları sağlıklı birbiçimde hayata geri döndürmeyi başardı.

Embriyoların sadece %10’luk bir kısmı yaşamayıbaşarmış olsa da bu bilim tarihinde bir ilk. Bu yöntemin geliştirileceği konusundasöz veren bilim insanları, insanlarüzerinde uygulanabilmesinin kısabir süreçte mümkün olmadığını belirttiler fakatnesli tükenmekte olan hayvanlar için kısa süre içerisinde kullanılabilecek bir durumda olacağınıbelirttiler.

Benzer Konu  Ay Yüzeyinin Mevduat İçine Sıkışmış Yüksek Miktarda Su Var İddası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.