Dünyanın ilk tam penis nakli, başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Penis nakli, Afganistan’da yaralanan bir askere 11 cerrahın katıldığı, 14 saat süren ameliyatileyapıldı.

Penis nakli başarılı bir şekilde yapıldı

Johns Hopkins Üniversitesi’nden cerrahlar, dünyanın ilk tam nakil penis ve testis torbası ameliyatını başarılıbir şekilde gerçekleştirdi. Cerrahlar, ameliyatsonrasında genital bölgenin 6-12 hafta içinde düzenli işlevini kazanacağını umut ettiklerini söyledi.

26 Mart’ta gerçekleştirilen bu ameliyatta 9 plastik cerrahı ve 2 üroloji cerrahı doktor bulundu. Yaklaşık 14 saat süren ameliyatta, ölmüş donörden alınanpenis ve testis torbası nakledildi. Nakil yapılan kişinin, Afganistan’da bir bombaya basarak yaralanan ABD askeri olduğu belirtildi.

Çok karmaşık bir işlem olan bu tam nakil; deri, kaslar, tendonlar, sinirler, kemikler ve kan damarlarının transplantasyonunu içeriyor. Her türlü nakilde olduğugibi, alıcının vücudunun yabancı dokuları reddetmesi ve onlara saldırmaya başlama ihtimali de vardı. Ancak cerrahlar bu ameliyatta, vücudun bağışıklık cevabını baskılayan bir ilaçsistemi uyguladı.

penis nakli

İsminin açıklamasını istemeyen askerin, nakil sonrasında “Uyandığımda, sonunda kendimi normal biri gibi hissettim. Şimdi iyiyim” ifadelerinikullandığı belirtildi. İlk nakil 2014 yılında Güney Afrika’da yapılmıştı. Ancak Johns Hopkins cerrahlarınınnakli, ilk tam penis nakli olma özelliğinde.

Benzer Konu  Real Madrid; Mbappe için 180 milyon Euro ödeyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.