Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan kritik Skype açığı, kullanıcıları tehdit ediyor. Açığın giderilmesi için neredeyse Skype‘ın baştan kodlanması gerektiği için Microsoft açığı kapatmak konusunda aceleci davanmıyor!

Skype açığı nedeniyle hacker bilgisayarınızı kontrol edebilir!

skype açığı 2

Milyonlarca insanın kullandığı Skype‘ta böyle bir güvenlik açığının tespit edilmişolması bile oldukça korkutucu gibi gözüküyor fakat aslında durumu daha kritik birduruma sokan Microsoft‘un kendisi.

Açığın kapatılması için ufak bir güncelleme yeterli olmuyor. Hatırı sayılır bir kısmının yeniden yazılması gerektiği için Microsoft bu güvenlik açığının kısa birsüre içerisinde çözülmeyeceğinibelirtiyor.

Skype açığı, nelere sebebiyet verebiliyor?

Stefan Kanthak tarafından tespit edilen güvenlik açığı nedeniyle Skype güncellemesi esnasında hackerlar bilgisayarınıza zararlı DLL dosyasınıyerleştirebiliyor.

Windows‘un kullandığı DLL dosyalarından birisiyle yer değiştirdiğinde ise yetkisiz bir kullanıcı olsanız bile en yüksek yetkiyle sisteminize sızmayı başarıyor. Henüz test edilmemiş olmasına karşın bu açığın Skype‘ın macOS ve Linux sürümlerinide etkilediği düşünülmekte.

Bakalım Microsoft, bu kritik zafiyeti ne zamankapatacak.

Benzer Konu  Black Hat Güvenlik Toplantısında Büyük Güvenlik Açığı Olduğu İspatlandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.