Türkiye’nin en büyük havacılık ve uzay merkezi inşa edilmeye devam ediliyor. 200 milyon lira bütçeye sahip Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin inşaatının yarısı tamamlandı. Gençlerin bilimi daha iyi tanımasını sağlayacak olan merkez, Avrupa’nın da enbüyük merkezleri arasında yer alacak.

Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi

Geçtiğimiz yıllarda Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan Gökmen projesi ile Türkiye’deki uzay ve havacılık çalışmaları için bir merkez oluşturulmak istenmişti. Bu amaçla, Ulaştırma Bakanlığı ve TÜBİTAK destekleriyle toplam 200milyon lira bütçeyle Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi inşaatınabaşlandı.

Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi

170’e yakın interaktif etkinliğin yer alacağı projede, uzay ve havacılığa merak duyan gençler için önemli bir ortam oluşturulacak. Merkezin Avrupa’nın en iyisi olacağını iddia eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, “Ülkemizin geleceği için stratejik sektörlerde ağırlığımızı artırıyoruz. Bursalı firmalarımız artık yeni stratejik sektörlere yönelik önemli adımlar atıyor. Kentimizin 2013 yılında havacılık ve savunmasektörlerinde ihracatı yaklaşık 4,8 milyon dolardı. 2017 yılı sonu itibarıyla sektörün ihracatı 7,6 milyon dolara yükseldi. Odamız bünyesindeki kümelenme ve Ur-Ge faaliyetlerinin de katkılarıylafirmalarımız artık milli projelerde daha fazla rol alıyor.” açıklamasında bulundu.

Türk Uzay Ajansı’ndan bilgi yok

2017’nin sonlarına doğru Türk Uzay Ajansı’nın kurulacağını açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  ”Türk NASASI” dediği uzay ajansıyla ilgili kanuntasarısı hazırlanmasına ön ayak olmuştu. Yapılan açıklamalarda ajansın kurulum çalışmalarına hızlıca başlanacağı söylenmişti. Ancak, aradan geçen aylara rağmen, ajansın kurulumçalışmalarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Benzer Konu  Ay Yüzeyinin Mevduat İçine Sıkışmış Yüksek Miktarda Su Var İddası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.