Tüm komplo teorilerini cüce komplo teorisi. Güneş altındaki diğer her entrikanın sihirbazlığı Illuminati, Dünya İşlerini kontrol eden ve bir Yeni Dünya Düzeni kurmaya çalışırken gizlice çalışan üst düzey devlet adamlarıdır.

Ancak bu aşırı paranoya, 1960’lı yıllarda eğlenceli bir kurgu eseri ile başladı. Bu, bize okuduğumuz ve dinlediğimiz şeylere inanmaya hazır olduğumuzu bize ne anlatıyor – ve Illuminati efsanesinin, bugün etkilenmeye devam ettiğimiz sahte haberlere ve hikayelere karşı neyi görmesi mümkün olabilir?

Bu hikayeyi beğenirsen, ayrıca şunları da isteyebilirsiniz:

Komplo teorilerini ‘ispatlamak’ için kullanılan garip fotoğraflar

Yalanlara ve sahte haberlere nasıl düşmekten kaçınılır

İnsanlar neden bu kadar inanılmaz derecede safsın?

Çoğu insan gizli toplum tarihine bakmaya çalışırken , Aydınlanma Dönemi İlluminati Düzeni ile kendilerini Almanya’da bulurlar . Aydınlar için özel olarak bir araya gelerek gündelik hayat üzerindeki dini ve elit etkiye karşı çıkan, 1776’da kurulmuş bir Bavyera gizli topluluğuydu. O sırada pek çok tanınmış ilerici madde vardı, ancak Masonlar ile birlikte kendilerini muhafazakâr ve Hıristiyan eleştirmenler tarafından kademeli olarak yasadışı buldular ve grup varlığını silkeledi.

Melekler ve Şeytanlar filminden hala (Kredi: Alamy)

Melekler ve Şeytanlar gibi filmler Illuminati kavramını popüler bilince getirdi (Kredi: Alamy)

Yani, 1960’lara kadar. Efsane kökenlerini belgelemeye kendini adamış yazar ve yayıncı David Bramwell’den öğrendiğim gibi, bugün duymak istediğim Illuminati, Bavyera’lılar tarafından neredeyse hiç etkilenmemektedir. Bunun yerine, karşı kültürel manya, LSD ve Doğu felsefesine ilgi dönemi, grubun (tamamen dayanaksız) modern enkarnasyonundan büyük ölçüde sorumludur. Hepsi Aşk Yazında ve hippi fenomeni arasında, küçük, basılı bir metin ortaya çıkınca başladı: Principia Discordia.

Kısacası kitap, bir parodi inancına yönelik bir parodi metni – Discordianism – hekimli anarşistler ve düşünürler tarafından okuyucularına kaosa tanrıça olan Eris’e ibadet teklifinde bulundu. Discordian hareketi nihayetinde sivil itaatsizliğe, pratik şakalara ve sahtekarlıklara neden olmak isteyen bir kollektifti 

Metnin kendisi, karşı kültür merakından daha fazla bir şey yapmadı, ancak imanın ilkelerinden biri – bu tür yanlış faaliyetlerin toplumsal değişim getirebileceğini ve bireyleri gerçekliğin parametrelerini sorgulamaya zorlayabileceğini – tek bir yazar Robert tarafından ölümsüzleştirildi. Anton Wilson .

İnsanları yaşadıkları gerçeklere uyandırmak için ideal bir araçtır – yazar David Bramwell

Bramwell, Wilson ve Principia Discordia’nın yazarlarından Kerry Thornley’ye göre, “dünyanın çok otoriter, çok sıkı, çok kapalı, çok kontrollü olmaya karar verdi”. İşleri sarsmak için kaosu topluma geri getirmek istediler ve “Bunu yapmanın yolu dezenformasyonu yaymaktı. Yanlış bilgilendirmeyi, tüm portallar vasıtasıyla karşı kültür yoluyla, ana akım medya yoluyla, her hangi bir yolla yaymak. Ve öncelikle Illuminati hakkındaki hikayeleri anlatarak bunu yapacaklarına karar verdiler. ”

Benzer Konu  Bitcoin Nasıl Satın Alınır [11 kolay yolu]

O sırada Wilson erkek dergisi Playboy için çalıştı. O ve Thornley, Illuminati adlı bu gizli, seçkin organizasyondan bahseden okuyucuların sahte mektuplarını göndermeye başladılar. Daha sonra daha önce yazdıkları mektuplarla çelişmek için daha fazla mektup göndereceklerdi.

Jay-Z (Kredi: Alamy)

Jay Z konserde iddia edilen Illuminati üçgen sembolüne ellerini kaldırmak için ünlü bir hip hop yıldızıdır (Kredi: Alamy)

“Dolayısıyla, bunun ardında yatan konsept, bir hikaye üzerinde, teorik olarak – idealist olarak – yeterince aksilik bakış açısı ederseniz, bunlara bakmaya ve” bir dakika bekle “düşünen nüfusun Bramwell’in söylediği idi. “Kendilerine soruyorlar, ‘Bilgilerin bana nasıl sunulduğuna güvenebilir miyim?’ İnsanları yaşadıkları gerçeklere uyandırmak için ideal bir araçtır – tabii ki umdukları şekilde olmazdı. ”

Illuminati efsanesinin karmaşası çok uzak ve geniş yoldan gitti – Wilson ve başka bir Playboy yazarı Illuminatus’u yazdı ! Günümüzün ‘örtbaslarını’ – John F Kennedy’yi vuranlar gibi – Illuminati’ye atfeden üçlemeler. Kitaplar böylesine sürpriz bir kült başarısı gösterdi; Liverpool’daki sahne oyununa girdiler ve İngiliz aktör Bill Nighy ve Jim Broadbent’in kariyerlerini başlattılar.

Bugün, dünyanın en yaygın komplo kuramlarından biridir

İngiliz elektronik grubu The KLF, Din’in anarşik ideolojisinden esinlenildiği gibi Wilson’un üçlemesinde Illuminati’ye sızan Discordians grubundan adlı Mu Mu Yaslı Eskiler diye de adlandırdı. Sonra, 1975 yılında gizli toplumların mistik dünyasını bütün bir kuşağa tezahür eden bir Illuminati rol yapma oyunu oynandı.

Bugün, dünyanın en yaygın komplo teorileri arasında yer alıyor; Jay-Z ve Beyoncé gibi ünlüler bile grubun kendilerini sembolize ettiler, konserlerinde Illuminati üçgenine ellerini kaldırdılar. Discordianism savunucularının başlangıçta amaçladığı zihni bulandıran epifanın, hepsinin sahte olduğunu fark etmesinin zor olduğunu kanıtladı.

60’lı yıllarda yayın yapan mini yayıncıların ve zines kültürünün günümüzün küreselleşmiş, hiper bağlantısı olan internetten çok uzak olduğu görülüyor ve inkâr edilemeyecek bir şekilde, internetin Illchanati’nin söylentilerini, 4chan ve Reddit gibi internet sitelerinde paylaşıp yayma eğilimi göstermiş olması, bu fikri şöhrete taşıyordu. Bugün var.

Benzer Konu  Milyarderler Zenginleri Bitcoini Nasıl Tanımlıyor!

Ancak biz komplo teorileri ve daha da önemlisi, komplo teorisi inananlar dolu bir dünyada yaşıyoruz; 2015’te siyaset bilimcileri , ABD’deki halkın yaklaşık yarısının en az bir komplo teorisini onayladığını keşfetti . Bunlar arasında Illuminati’den Obama’nın birlik komplosuna ya da 9 / 11’in ABD istihbarat servisleri tarafından yürütülen bir iç iş olduğuna dair yaygın bir inanç bulunmaktadır.

ABD doları faturası (Kredi: Alamy)

Komplo teorisyenleri, ABD doları faturasındaki işaretlerin Illuminati etkisine işaret ettiğine inanıyorlar (Kredi: Alamy)

Anglia Ruskin Üniversitesi’nden sosyal psikoloji profesörü Viren Swami, “Komplo teorisyeninin profili yok” dedi. “İnsanın bu teorilere neden inandıklarına dair farklı perspektifler var ve bunlar mutlaka karşılıklı olarak münhasır değildir – bu nedenle açıklama en basit şekli, komplo kuramlarına inanan kişilerin bir çeşit psikopatolojiden mustarip olduklarıdır.”

Araştırmacılar tarafından ortaya atılan bir başka sonuç, bu teorilerin, benlik saygısını kafa karıştırıcı veya tehdit eden olayları anlamanın rasyonel yollarını sağlayabilmesidir. “Size çok basit bir açıklama getiriyorlar” diye ekliyor Swami, 2016’dayaptığı araştırmayı yayınladı:

Komplo teorilerine inananlar, inanmayan insanlara göre stresli deneyimler yaşamaktadırlar. Diğer psikologlar ayrıca, geçen yılyüksek düzeyde eğitim görenlerin komplo teorilerine inanma ihtimalinin daha az olduğunu keşfettiler .

Şu anki büyük değişim politikacılar, özellikle de Donald Trump, desteği harekete geçirmek için komplo kullanmaya başladı – Viren Swami, Anglia Ruskin Üniversitesi

Modern Amerika’daki bu boyaların karanlık bir görüntü, özellikle de komplo malzemesini kimin kimler tarafından teşvik ettiği konusunda bir değişiklik gören Swami için. “Özellikle Güney Asya’da komplo teorileri, hükümetin halkı kontrol edebilmesi için bir mekanizma olmuştur. Batıda, genellikle tersi olur; Ajans eksikliği olan, iktidardan yoksun olanların konusunu oluşturdular ve hükümete meydan okumak için komplo kuramlarına yol açan güç eksikliği var. 11 Eylül’de olduğu gibi. Insanlar güçsüz ise, komplo teorileri toplumsal protesto tohum ekip insanlara soru sormak için izin verebilir.

Benzer Konu  Dijital Para Yatırımcıların Yeni Gözdesi XRP

“Büyük değişiklik şu anda politikacılar, özellikle de Donald Trump, desteğin harekete geçirilmesi için komplo kullanmaya başlıyor.”

Birleşik Devletler’in 45. Başkanı, Başkan Obama’nın Hawaii’de nasıl doğmadığına ilişkin medyayla düzenli olarak konuşan meşhur “birther” idi. Ayrıca , 2016 seçimlerinden sonra çeşitli ABD eyaletlerinde seçmen dolandırıcılık yapmakla suçladıve kampanyası ekibi, şimdi Pizzagate ve Bowling Green Katliamı gibi çürütülmüş fabrikasyon hikayelerini yaymaktan sorumluydu .

Swami’ye, komplo teorisi kullanımındaki bu kaymanın siyaseti uzun vadede etkileyebileceğini düşünseydim sordum. Swami, “İnsanlar komplo teorilerine inanırlarsa, ana akım siyasetten ayrılabilirler” dedi. “Onlar, uçtaki politikayla çok daha fazla ilgileniyorlar. Ayrıca, ırkçı, yabancı düşmanlığı ve aşırılıkçı görüşlere girme ihtimalleri çok daha yüksek. ”

ABD Başkanı Donald Trump (Kredi: Alamy)

ABD Başkanı Donald Trump komplo teorilerini politik ana akım haline getirdi (Kredi: Alamy)

Dokunulmaz, gizli bir elit fikri, geride kalmış ve güçsüz hisseden insanlarla çınlanmalıdır; Trump, bu insanları, özellikle Amerika’nın Rust Belt’inin bir zamanlar güçlü olan endüstriyel manzarasını temsil etmek istediğini söyledi. Yine de, kendilerinin gibi bir politikacı olmayan iktidar salonlarında daha iyi temsil edilmek yerine teorik açıdan güçsüz ve komploya karşı daha savunmasız hissetmek yerine Amerika’daki bazılarının Illuminati gibi öykülerden daha fazla inanması muhtemel görünüyor. Daha önce hiç.

David Bramwell “Wilson bugün hayatta olsaydı kısmen memnun olur, kısmen şok olur” diyor. “60’lı yıllarda düşündükleri kadarıyla kültür biraz sıkıydı. Günümüzde, işler gevşemiş gibi geliyor. Çözülüyorlar.

“İnsanlar sahte haberlere ve propagandaya karşı savaştıklarında belki de daha istikrar olacaktır. Sosyal medyanın bize inanmak istediğimiz fikirleri nasıl beslediğini anlamaya başlıyoruz. Odaları yankılar. ”

İnternet forumları, popüler kültürdeki başın sancıları ve insanlığın hayal gücü için genellikle kısıtlamayan kapasitesi arasında, günümüzün gerçek bulucuları ve olgu denetleyicileri Illuminati mitini iyi idam ettirebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.