Kanseri erken teşhis eden cihaz geliştirildi!

Bilim insanları, kanserli hücreleri 10 saniye içinde saptayan kalem büyüklüğündecihaz üretti.

ABD’deki Teksas Üniversitesindeyapılan ve Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kanser hücrelerininhızlı büyüme ve yayılma dürtüsünden yararlanarak kanser tespitleri yüzde 96 oranındadoğru olan bir cihaz geliştirdi.

Cihaz, kimyasal yapıları sağlıklı hücrelerden oldukça farklı olankanser hücreleri belirlemek için kanserli olduğundan şüphelenilen kısma değdirildi ve orayaküçücük bir su damlası bıraktı. Canlı hücrelerde bulunan kimyasal maddelerin nüfuz ettiğidamlacık, kalem tarafından analiz için tekrar emildi.

Kalem büyüklüğündeki cihazın yaptığı tüm işlemler, 10 saniye içerisindegerçekleşti.

Cihaz daha sonra, binlerce kimyasalı aynı anda ölçebilenbüyük bir spektrometreye takıldı. Spektrometre, doktorların nasıl bir dokuyla karşıkarşıya olduklarını gösteren kimyasal bir parmak izi üretti.

Bilim insanları, yeni geliştirilen teknolojiyle tümörlerinçok daha hızlı, güvenli ve kesin bir şekilde kaldırılma imkanı oluştuğunubildirdi. Bu sayede, ameliyatlarda kanserli hücrelerin bırakılma ihtimalinin de azaldığını aktarandoktorlar, karşılaştıkları en büyük zorluğun bazı kanser hücreleriyle sağlıklı dokular arasındakisınırın bulanıklığı olduğunu belirtti.

Çalışma kapsamında 253 örnek üzerinde test edilenve gelecek yıl ameliyatlarda kullanılması beklenen cihazın denemeleri devamediyor.

Bilim insanları, testlerdekullandıkları 1,5 milimetre boyutunda bir yamayı analiz edebilen cihazını 0,6 milimetrelik doku yamasını analizedebilecek şekilde geliştirdi.

Kanserli hücreler alınırken, vücutta kalan en küçükkanserli hücrenin yeniden tümöre dönüşmesi ya da beyin gibi hassas organlarda gereğindenfazla hücrenin alınmasının yol açabileceği zarar, yeni geliştirilen cihazın öneminiartırıyor.

Benzer Konu  "NASA" Mars'a İnmek İçin Paramız Yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.