Geçtiğimiz günlerde, Facebook’un borsada neredeyse yüzde 20 değer kaybetmesineneden olan Cambridge Analytica olayının ardından sosyal medyanın bir numaralı gündemi ‘veri gizliliği’. Demografik bilgileriniz, ilgi alanlarınız ve hangi konulara meyiliniz olduğuartık markalar için önemli, geliştiriciler için önemli. Bu yüzden, ziyaret ettiğiniz birçok web sitesi gibi sosyal medya platformlarında da birer hedefsiniz.

Profesyonel sosyal medya hizmetleri sunan crovu.co kişisel verilerinizin gizliliği ile ilgilisosyal medyada dikkat etmeniz gereken noktaları derledi.

Facebook skandalının ardından tavsiyeler

1- Instagram odaklı uygulamalardaki tehlike

Instagram’da birçok kişi profiline bakanları görme, takipçi ya da izlenmekazanma gibi konulardan ötürü ‘birtakım uygulamalara’ maalesef kontrol etmeden izinveriyor. İlk vurguyu Instagram’a yapmamızın nedeni, normalde Instagram’ın asla sağlamadığı bir bilgi olan ‘profile bakanları görme’ gibi asılsız vaatler ile uygulamanınindirtilmesi. Bu uygulamalar kişisel bilgilerinizi almak dışında aynı zamanda sizin adınıza takip etme, beğenmegibi izinleri de aldığı için, ‘tanımadığınız kişileri takip ederken’ kendinizi bulabilirsiniz.

2- Twitter’da verilerinizi çalabilecek uygulamalar

Twitter, onaysız profillerden gelen özel mesajları tehlikeli bulduğu için bazen iletmiyor ya da size ön bilgilendirme yapıyor. Ancak hem şifreyi ele geçirmeye yönelik sahtelinkler, hem de Instagram’a benzer şekilde sizin adınıza yetki talep eden güvenilmez uygulamalar halen mevcut. Sizin adınıza birilerini takip etmeye, beğenmeye ve paylaşmayayönelik izinler içerebilen bu uygulamalar tehlikelidir. Onları tespit etmek için Twitter > ayarlar ve gizlilik > uygulamalar, sıralamasını izleyin ve hangi uygulamalara izin verdiğinizikontrol edin.

3- Skandallarla çalkalanan Facebook’ta gizlilik

Cambridge Analytica skandalı, bilgi erişiminden ziyade beğenilerdenve paylaşımlardan yola çıkan bir ‘sosyal mühendislik’, seçim döneminde her seçmen profiline özel reklam-organik içerik çıkartarak büyük bir algı oyunuydu ve yukarıdaki uyarılardan ayrışıyor. Ancak olayın ilk halkası, yine bir Facebookuygulamasıydı.

Benzer Konu  Instagram Beğeni Hilesi Nasıl Yapılır?

Arkadaşlara açık, herkese açık ve gizli bilgilerinizi tekrardan kontrol etmek ve düzenlemek dışında yetki verdiğiniz uygulamaları bir kere daha gözden geçirmelisiniz. Eğer hesabınızın ele geçirilme tehlikesi söz konusu ise, güvenilen kişiler kısmından, birkaçyakın arkadaşınızı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde hesabınıza erişemediğinizde, arkadaşlarınıza bir erişimbağlantısı talep etme şansınız olmaktadır.

Sosyal medyada hem markalar, hem de bireysel kullanıcılar için birçok profesyonelhizmet sunan Crovu, sosyal medya alanında sahip olduğu tecrübelerden yola çıkarak, tüm kullanıcıları uyarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.